e-Devlet soyağacı sorgulama sistemi için yeni bir karar verildi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner sorgulama için günlük kota koyacaklarını açıkladı…

Geçtiğimiz günlerde Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-devlet üzerinden soyağacı sorgulama uygulamasını hizmete sundu. Uygulama vatandaştan yoğun talep görünce e-devlet kitlendi. Ardından uygulamanın bir süreliğine askıya alındığı açıklandı.

8 Şubat günü saat 14:00’da hizmete giren uygulamada geve saat 2:00’da kadar yaklaşık 200 bin vatandaş sorgulama yaptı. Gece sakinleşmesi beklenen sistem 02:00 ile 04:00 saatleri arasında en yoğun anı yaşadı ve 110 bin kişi sorgulama yaptı. Bu yoğunluk sebebiyle uygulama bir süreliğine askıya alındı.

“Günlük Kota Koyacağız”
Habertürk gazetesinden Fatmanur Boylu’ya konuşan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız. Kapasite tespit çalışmaları yapılıyor. Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız.”

“Net Bir Tarih Vermek Zor”
Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağıyla ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.