Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, dövizdeki yükseliş sebebiyle 100 liralık maliyetin 140 liraya yükseldiğini, bunun da konut satışlarını düşürdüğünü söyledi.

 

Müteahhitler adına devletten destek ve teşvik isteyen Deniz Karataş, “Konut kredi faizleri son 5 ayda 2,3 puan arttı. Mevduat faiz oranı ise 14’leri buldu. Yatırımcı beklemeyi ve bu esnada da yüksek faizden yararlanmayı tercih ediyor” dedi.
Hükümetten destek beklediklerini belirten Karataş, “Bakanlar Kurulu, tapu alım-satım harçlarında iyileştirme yapmalı ve yüzde 18’lik KDV’yi nisbi düşürmeli. Ayrıca metal, çimento ve enerji maliyetleri de dikkate alınmalı ve müteahhitler için fiyat farkı kararnamesi çıkarılmalı. Nitekim kamu ihalelerinde kâr maksimum yüzde 25’tir, ancak Türk Lirası son 5 ayda yüzde 35 değer kaybetti. Maliyetler ise arttı.” açıklamasında bulundu.
Sektörün Türkiye’de 2,3 milyon kişiyi doğrudan istihdam ettiğini vurgulayan Karataş, talep ettikleri düzenlemelerin yapılmaması, yatırımcı ve tüketicinin teşvik edilmemesi halinde kurdaki yükselişin sektörü ve bağlı 300’e yakın iş kolunu olumsuz etkileyeceğini, 1 yıl içinde de yüzde 25-30 daralmaya yol açılacağını dile getirdi.