Survivor’ın yeni mekanı için Ilıcalı’ya Türkiye’den sürpriz bir çağrı geldi. Survivor önümüzdeki sezon Dalyan’da mı çekilecek? Dalyan Nerede?

Survivor kameramanı Alper Baycın’ın Dominik’te gaspçıların bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi Acun Ilıcalı’yı yasa boğmuştu. Başarılı televizyoncu, bu korkunç olayın ardından Survivor için yeni mekan arayışlarına geçmişti. Ilıcalı’ya yeni mekan için Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı turistik Dalyan Mahallesi’nden sürpriz bir teklif geldi. 2 bin 500 yıllık kaya mezarları manzarası ile ünlü Kaunos çay bahçesinde bir araya gelen turizmciler, ellerinde “Sevgili Acun Survivor’ı Dalyan’a bekliyoruz” pankartı ile ünlü yapımcıyı Dalyan’a davet etti. Turizmcilerin basın açıklamasına Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de katılarak destek oldu. Basın açıklaması yapan grup, Ilıcalı’ya başsağlığı dileklerini iletti. Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Öncelikle Acun Medya ailesine başsağlığı dilemek istiyorum hem şahsım, hem de Dalyan’daki turizmciler adına. Yaşanan acı olayın ardından Acun Beyin Dominik’te çekim yapmayacağı haberleri çıktı. Biz de Dalyan’ın doğası ile Dominik’i aratmayacak bir yapıya sahip olduğunu bildiğimiz için bundan sonra yapılacak Survivor çekimlerinin bölgemizde yapılmasını yerel yönetim ve turizmci arkadaşlar olarak Acun Bey’den talep ediyoruz. Acun Bey’in Dalyan’ımıza da çok ciddi bir katkısı olacaktır” şeklinde konuştu.

Dalyan, Marmaris’in 80 kilometre güneydoğusunda bulunan, yerli ve yabancı tatilciler için çok popüler bir tatil beldesi. Dalyan, coğrafi yapısı, sazlık kanal nehirleri, Kaunos kaya mezarları ve antik kent kalıntıları, çamur banyosu ve termal kaynakları ile birlikte Caretta Caretta isimli deniz kaplumbağalarının üreme alanı İztuzu plajı ile çok meşhur. Tatilciler açısından mutlaka görülmesi tavsiye edilen yerlerden biri.

Dalyan’da çok çeşitli ve doğa harikası göller mevcut. Labirente benzeyen delta kanalları ve doğal güzellikler ziyaretçileri büyülemekte. Kanallarda, İztuzu Plajı ve çevre koylara günübirlik tekne turları yapılmakta. Dalyan deltasının uzun ve altın sarısı kumsalına sahip İztuzu Plajı aynı zamanda nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının (Caretta Caretta) ve mavi yengeçlerin üreme noktası. Ayrıca bölgede Nil Kaplumbağaları (Trionyx Tringulus) da bulunmakta ve şanslıysanız tekne gezileri esnasında bir kaç tanesine rastlamanız mümkün.

Dalyan ayrıca çamur banyosu ile de çok popüler ve özellikle Marmaris olmak üzere çevre beldelerden çamur banyosuna büyük oranda turist akını olmakta. Dalyan’daki termal kaynaklar ve çamur banyosu özellikle romatizma, kireçlenme ve siyatik hastalarına şifa dağıtmakta.

Dalyan tepelerine baktığınızda nehir üzerinde kayalara yapılmış kaya mezarlarını göreceksiniz. Manzara muhteşem ve büyüleyici. Antik Kaunos kentine (M.Ö. 4’üncü yüzyıl) ait kaya mezarları özellikle kanallarda yapılan tekne turları boyunca en çok dikkati çeken ve fotoğraflanan alan. Kaunos antik kenti kalıntıları ise civardaki Çandır köyünde. Archaic, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları görmek mümkün.