Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Saltanat abidesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kurşun, ses ve ısı geçirmez camları için servet harcandı.

Mimarlar Odası, özel üretim camların metrekaresinin 9 bin Euro olduğunu açıkladı.
Bardağından, taşına, klozetinden, koltuğuna kadar Türkiye’ye ağır bir fatura çıkaran Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yeni bir masraf kalemi ortaya çıktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın camlarının metrekare birim fiyatının 9 bin Euro olduğunu dile getirdi. Candan, saraydaki pencerelere takılan camların özel üretim, bunların toplam maliyetinin de 701 milyon TL olduğunu açıkladı.

22 BİN METREKARELİK CAM

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kullanılan camların kaynağını öğrenmek için kapsamlı bir çalışma yaptıklarını dile getiren Candan, bu konuda ABD, Hollanda, İspanya ve son olarak da Türkiye’de bir üreticiyi aradıklarını ancak kendilerine resmi bilgi verilmediğini anlattı. Candan, Kent İzleme Merkezi’ndeki uzmanlarca yapılan araştırma sonucunda 5 bin metrekaresi sarayın ana binasında olmak üzere toplam 22 bin metrekare cam kullanıldığını belirtti. 4.5 santimetre kalınlığında olan üç katlı cam arasında “Argon” gazı bulunuyor. Cam kurşun, ses ve ısı geçirmiyor. Bu da binanın ısıtılmasında, soğutulmasında maliyetleri ikiye katlıyor. Kurşun geçirmez camlar Türkiye’de de üretilebiliyor.

Sözcü