Çeşme Alaçatı Havalimanı ihaleye çıkıyor. Küçük ve özel uçakların kullanabileceği butik bir havalimanı olarak yükselecek olan havalimanı turizm açısından çok önem taşıyor…

2016 yılında kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının sona erdiği Alaçatı Butik Havaalanı projesinde ihale zamanı geldi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Çeşme Alaçatı Havalimanı’nı Yap-İşlet-Devret modeliyle ihaleye çıkarıyor. İhale ilanı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu ihale 20 Nisan 2018 günü saat 10:00’da DHMİ Genel Müdürlüğü binasında bulunan 1. Kat Mavi Salonda Görevlendirme Komisyonu huzurunda kapalı teklif usulüne göre yapılacak. İhaleye 20 Nisan günü saat 09:30’a kadar teklif verilebilecek.

Alaçatı Havalimanı gündeme geldiği günlerde Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel “Özellikle küçük uçaklar ve özel uçaklar için gerekli olan bir konuydu. Bir turizm beldesinin dünyada markalaşabilmesi için havaalanına, ulaşım ağına çok ihtiyacı vardır. Olmazsa olmazdır. Yıllardan beri sürüncemede olan ‘yapıldı yapılacak’ tartışmalarına son verecek bu yatırımı destekliyoruz. Karşı adamızda yatak sayısı bizden daha az, küçük bir destinasyon olan Sakız ve Kos Adası’nda bile havalimanı varken Çeşme’de olmaması bizleri üzmekteydi. Çeşme’nin turizmi için önemli bir karardır” açıklamasında bulunmuştu.