Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, imar kanunu değişikliğiyle yeni bir vergi artışının planlanmadığını söyledi.

Düzenleme hem sokakta hem sektörde tartışmalara neden oldu. Çevre Bakanlığı yetkilileri, mevcut taslakta büyük payın belediyelere verildiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yerine göre değer verilmesi görüşü ön plana çıktı. Örneğin aynı sokakta 20 ev var. Bu evlerin değeri aynı olmayacak. Parka baktığında, köşe başı, manzarası cezp edici olduğunda oran değişecek. Dolayısıyla kendine has değerler belirlenecek. Ankara’da Çayyolu ile Mamak’taki arazi fiyatları farklı. Nokta atışla değer belirlenecek” değerlendirmesini yaptı. Antalya ve İzmir gibi turizm merkezlerinde daha yüksek oranların uygulanması gündemde.

YENİ VERGİ YOK

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, imar kanunu değişikliğiyle yeni bir vergi artışının planlanmadığını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Tarla niteliğindeki alanlar planlarda imara dönüştüğünde oluşacak rant kamuya aktarılmalı, kişilere değil. Birileri arsa kapatarak geleceğe yatırım yapmamalı. Herkes aldığı alanın farkında olmalı ve oradaki imar yapılanmasının ne olduğunu bilerek adım atmalı. Bu, özellikle kamu vicdanını rahatlatacak bir adımdır. Birilerinin kasasına girmesi yerine milletimiz kazanacaktır” dedi.

Sabah