DÜNYANIN en büyük bor rezervlerine sahip olan Türkiye’nin, bu madeni daha etkin ve katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmek için kuracağı bor karbür üretim tesisinin temeli bu yıl atılacak.

Borun ana kullanım alanları savunma sanayi, nükleer uygulamalar, aşındırıcı endüstrisi olarak biliniyor. Madenden çıkan borun katma değerini artıracak tesiste 2019 sonunda deneme üretimine geçilecek.

150 KİŞİLİK İSTİHDAM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bor ile ilgili stratejisine hız verdi. İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı döneminde açıkladığı, şimdi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in devam ettiği strateji çerçevesinde temeli atılacak bor karbür üretim tesisinde tüm kısımlar devreye alındığında 150 kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. Balıkesir’de ileri teknoloji bor karbür üretim tesisi kurulumuna yönelik olarak Eti Maden ile Çin’in en büyük bor karbür üreticisi arasında “Teknoloji Transferi Mutabakatı” imzalanmıştı.

Bor ve türevlerinin geliştirilmesi ve sanayide aktif kullanımının sağlanması için açılması planlanan Bor Organize Sanayi İhtisas Bölgesi (BOROSİB) ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Türkiye’nin bor kimyasalları kullanarak ürün üreten kurum ve kuruluşların BOROSİB çatısı altında yatırım ortamının kurulması, yönetilmesi için ortak yol haritasının belirlenmesi çalışması, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) sorumluluğunda yürütülüyor. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü de çalışmalara destek veriyor.