Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bina çatı ve cephelerini “güneş santrali” olarak kullanmayı teşvik edeceklerini, sistemin 7 yılda kendini ödediğini, elektrikte “kademeli fiyatlandırma” üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Star Gazetesi’nin haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriğin yüzde 10’lara ulaştığını belirterek, bina çatı ve cephelerini ‘güneş santrali’ olarak kullanmayı teşvik edeceklerini söyledi.

“Sistem 7 yılda kendini ödüyor” diyen Dönmez, elektrikte ‘kademeli fiyatlandırma’ üzerinde çalıştıklarını da açıkladı.

Bakanlığın çalışmalarına ilişkin gazetecilere bilgi veren Dönmez, 100 Günlük Eylem Planı’ndaki 17 hedef için çalıştıklarını, ikinci 100 günü de planladıklarını söyledi.

– “Hedefimiz rüzgar ve güneşte her yıl bin megavat eklemek”

Elektrikte “temiz enerji” payının arttığını da belirten Dönmez, “Ama bu yıl toplam elektriğin yüzde 10’unu yenilenebilir enerjiden elde ediyoruz. Hedefimiz rüzgar ve güneşte her yıl bin megavat eklemek. Pil teknolojisindeki gelişmeler de ‘enerjiyi depolama’ imkanı veriyor. Yeni güneş santrallerini kısmen depolama şartı getirerek ihaleye çıkaracağız. Gündüz sağlanan elektriği depolayarak akşam şebekeye vereceğiz.” diye konuştu.

Dönmez bina çatılarının da güneş enerjisi üretiminde kullanılacağını belirterek, “Örneğin binanızdaki güneş panelleriyle lisanssız izin verilen 10 lilovat elektrik ürettiniz, 5’ini tükettiniz, kalanını şebekeye satabiliyorsunuz. Bir konut için panelin maliyeti 15 bin dolar. Ankara’da ki bir ev için 7 senede sistem kendisini geri ödüyor.” dedi.