Hürriyet Gazetesi haberine göre yeşil alana dönüşmesi planları yapılan Atatürk Havalimanı (AHL) ile ilgili Ulaştırma Bakanı Elvan’dan farklı bir açıklama geldi.

Bakan Elvan, ihtiyaç olacağını ifade ederek “Atatürk Havalimanı’nı da kullanacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise söz konusu alan için, başbakanlığı döneminde “Ben bu ülkenin başında oldukça yeşil alan olacak” açıklaması yapmıştı. Erdoğan’ın açıklamasından sonra İBB Başkanı Topbaş ise söz konusu alanda bölge parkı yapmak istediklerini açıklamıştı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3.’üncü havalimanını inşaat sahasında yaptığı incelemeler sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Elvan, “Atatürk Havalimanı ne olacak” şeklindeki bir soru üzerine havacılık sektöründeki hızlı büyümeden bahsetti. Elvan açıklamasının devamında “Atatürk Havalimanı’na da bizim ihtiyacımız olacak ve Atatürk Havalimanı’nı da kullanacağız” yanıtı verdi.

İLK AÇIKLAMA ERDOĞAN’DAN

Yaklaşık 11.7 bin dönüm alan üzerinde kurulu olan havalimanının yeşil alan olması ile ilgili ilk açıklama dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Erdoğan, geçtiğimiz yıl 2 Şubat’ta, gazeteci Fatih Altaylı’nın Habertürk TV’deki programında “Orada boşalan arazinin küçük bir kısmına sadece işadamlarının jetlerinin inebileceği bir alan oluşturacağız geri kalan önemli büyüklükteki alan ise yeşil alan olacak. Bu ülkenin başında olduğum sürece bu böyle olacak” demişti. Erdoğan’ın ‘yeşil alan olacak’ demesi üzerine, Erdoğan’dan söz isteyen Altaylı’ya Erdoğan, ”Benim düşüncem ve inancım böyle, yarın ne olur bilemem. Bu ülkenin başında olduğum sürece bu böyle olacak” dedi.

‘GÖNLÜMDEN GEÇEN PARK OLMASI’

Erdoğan’ın açıklamasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konu ile ilgili “Benim şahsen gönlümden geçen belediye başkanı ve mimar olarak Atatürk Havalimanının kente bir bölge parkı haline gelmesi ve kentin aktif olarak kullanabileceği hale getirilmesi. Sayın başbakan açıkça ifade ettiler. Planlama sürecinde İBB olarak her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz” şeklinde konuşmuştu.

‘10’AR LİRA TOPLAYIP DEVLETTEN ALALIM’

Havalimanı alanının yeşile dönüşmesine ilişkin Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Hürriyet Yazarı Vahap Munyar’a yaptığı açıklamada, bölgenin yeşil alan yapılması için İstanbullular olarak bir kampanya organize edilebileceğini söylemişti. Büyükekşi, sözünü ettiği kampanyayı şu sözlerle ifade etmişti: “İstanbul’da yaşayan her vatandaş 10 lira verse, bu şekilde Atatürk Havalimanı’nda boşalacak yerin bedeli olarak dile getirilen 15 milyar doları toplasak. Parayı ortaya koyup, ‘İstanbullu, burayı yeşil alan ilan edilmek üzere devletten satın alıyor’ desek etkili olmaz mı?”

Hürriyet