Milliyet Gazetesi’nden Eylem Türk’ün haberine göre Türkiye genelinde toplam AVM sayısı 338. 2015 yılında AVM sayısı 355’e yükselecek.

Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı hulusi belgü, Türkiye genelinde toplam aktif AVM sayısının 338 olduğunu söyleyerek, “2015 için bu sayının ortalama 355’e yükseleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bu yıl toplam kiralanabilir alan büyüklüğünün 9.8 milyon metrekareye ulaştığını kaydeden Belgü, “Cirosal olarak büyümeye baktığımızda da yıl sonu tahminlerinin 75 milyar TL olarak görüyoruz. Bu rakam geçtiğimiz yıl 60 milyar TL olarak gerçekleşmişti” diye konuştu.

‘Cirolar artacak’

Belgü, şu bilgileri verdi: “2015 yılında perakende sektöründe cirolarda artışın devam edeceği görüşündeyiz. Sektör her geçen gün daha büyüyor. Yatırım tarafından baktığımızda ise, yabancı yatırımcı ilgisi devam etmekle birlikte bu ilginin iş geliştirmeden daha çok halen açık alışveriş merkezlerinin satın almasına dönük olacağı inancındayız. 2015 ve sonrasında alışveriş merkezlerinde yeniden yapılanma mimari güncellemeleri de görmeye başlayacağız. 7-8 yılı aşkın projelerde güncel ihtiyaçlara dönük revizyonlar da başladı.”

Diyarbakır’a 103 milyon euro’luk yatırım yaptı

Belgü öte yandan, Multi Türkiye olarak yakın dönemde Diyarbakır’da AVM açacaklarını söyleyerek, “Forum Diyarbakır için yaklaşık 103 milyon euroluk yatırım yapıldı. Gelecek yıl nisan ayı başında tüketicilerle buluşturmayı hedeflediğimiz Forum Diyarbakır, 53 bin metrekare kiralanabilir alana sahip. 138 markaya ev sahipliği yapacak ve yaklaşık 1500 kişiye iş imkanı yaratacak” dedi.

Belgü, şunları söyledi: “Alışveriş merkezi sayımızı 2016 yılı sonuna kadar 17’ye çıkarmayı düşünüyoruz. Ayrıca, 2015 Mart ayında açılacak olan, Esas Holding’e ait 17 Burda projesinin de kiralama ve yönetimini sürdürüyoruz. 2014 yılı Multi Turkey olarak, bizim için çok hareketli ve heyecanlı bir yıl oldu. Bu yılı verimli geçirdiğimizi ve daha da güçlendiğimizi söyleyebiliriz. AVM’lerimizin ciroları çift haneli rakamlarda büyümeye devam etti. 2014 sonunda yıllık 5 milyar TL ciroya ve yaklaşık 160 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmış olacağız.”

Yılbaşı alışverişi

Avantajlı seçenekler

Erkek giyim markası Süvari, yılbaşına özel farklı kişisel beğenilere göre tasarlanan avantajlı fiyatlarda koleksiyonlar hazırladı.

Neşeli adımlar

Twigy yeni yıl alışverişine özel eğlenceli modeller sunuyor. Ev terlikleri, bot terlikleri, yağmur çizmeleri ve dolgu topuk modellerin içinden her tarza göre seçenek var.

Kullanım kolaylığı

Fransız dermokozmetik markası Nuxe, üç temel değeri olan performans, etkinlik ve kullanım kolaylığını Huile Prodigieuse Çok Amaçlı Kuru Yağ’da birleştirdi.

Ekoseli modeller

Dagi, 2015’e girerken yılbaşı temalı ev konfeksiyon ürünlerini hediye seçenekleri arasına sunuyor. Dagi’nin yılbaşı koleksiyonunda ekoseli modellerin yanı sıra çiçek desenli ürünler de var.

Yeni yıl indirimi

Deichmann’da beklenen kış indirimi müşterileriyle buluşuyor. Marka yılbaşına özel, yeni sezonun en hit parçalarını yüzde 70’e varan indirim fırsatıyla sunuyor.

Sahneye kırmızı çorapla çıktı

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Marka Konferansı, marka gurularıyla Türk İş dünyasının önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi.Birçok ünlü ismi ağırlayan konferansın katılımcıları arasında Bob Geldof ve ünlü model Lily Cole de vardı.

Konferansın bir başka konuşmacısı ise Ecazacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı idi. Eczacıbaşı, “İstanbul, gerçekten bir tasarım kenti olur mu?” başlıklı oturumda Ayşe Arman’ın sorularını yanıtladı. Esprileriyle dikkat çeken Eczacıbaşı, tasarımın önemine vurgu yapmak için giydiği siyah kıyafeti ve kırmızı çoraplarıyla konferansa damgasını vuran isim oldu.

Hilton Bomonti’de, iş dünyası ve Moda markalarını biraraya getiren konferansta Tahincioğlu’nun, bu yıl ilk kez kurulan Platinium Lounge’da yer alan standı katılımcıların ilgisini çekti.
Tahincioğlu’nun davetlisi olarak 24 Eylül’de Türkiye’ye gelen “dahi bellek” lakaplı İngiliz boyama sanatçısı Stephen Wiltshire’ın orijinal eserinin sergilendiği standda ayrıca katılımcılara eserin küçük boy baskısı hediye edildi.

Eylem Türk-Milliyet