Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nin (AŞTİ) yerine proje çalışması yönündeki iddialarla ilgili açıklama yapan Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Tekeli, AŞTİ’nin yıkılmasının kamu kaynağı israfı olacağını söyledi.

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açıklaması ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın soru önergesiyle gündeme gelen Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nin (AŞTİ) yerine proje çalışması yönündeki iddialarla ilgili açıklama yapan Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Mustafa Tekeli, AŞTİ’nin yıkılmasının kamu kaynağı israfı olacağını söyledi.

 

Tekeli, özetle şöyle konuştu: “Öncelikle AŞTİ’nin toplam arazisi 600 dönüm. Yani, haberde denildiği gibi 4,5 emsalle buraya yapılacak toplam inşaat alanı 1.5 milyon metrekare değil 2.7 milyon metrekare olur. AŞTİ’nin taşınabilmesi için mevcut Ankara raylı sistem ağına entegre olan bir yere taşınması gerekir. Şu anda hali hazırda böyle bir yer inşa edilip AŞTİ taşınmadan, belediye neden böyle bir proje hazırlatsın ki? AŞTİ bugün 20 yaşında ama hala Türkiye’nin her yönü ile en iyi otogarı. 200 bin metrekare kapalı alan ve çoğunluğu yeşil alan olan 500 bin metrekare açık alana sahip. Bu denli başarılı bir yapıyı yıkmak zaten kamu kaynağı israfı olur. Tüm Türkiye’nin parmakla gösterdiği başarıdaki terminali yıkmak veya taşımak kamu kaynaklarının israf edilmesi olur.”

 

 

Hürriyet