Kategoriler: Gündem Haberleri

ASO, 1. OSB’yi Geleceğe Taşıyacak 10 Parametreyi Açıkladı!

Ortak Akıl Toplantıları’nın 19’uncu durağı Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi oldu. Turkishtime ve Halkbank ortaklığıyla düzenlenen toplantının moderatörlüğünü Emre Alkin üstlendi.

ASO 1. OSB Ortak Akıl Toplantısı’na; Mustafa Bozkurt (ASO 1. OSB YKB Vekili / Hidromek YKB),Özer Torgal (Halkbank Kobi Pazarlama-2 Daire Başkanı), Prof. Dr. Emre Alkin (Altınbaş Üniversitesi Rektör Vekili), M. SerdarTütek (ASO 1. OSB YK Sayman Üye / Serdar Plastik Sanayi YKB), Atilla Eren (Eren Transformer GM), Erol Ata (Ersa Mobilya YKB), Ertuğrul Baştaş (Diktaş Soğutma YKB), M. Renan Gökyay (Nurus Mobilya YKÜ), Mahmut Yiğit (Yiğit Akü YKB Vekili), Musa Ertunç (Hidroan YKB), Önder Bülbüloğlu (Bülbüloğlu Holding YKB), Doç. Dr. Şemsettin Özdemir (Alfa Döküm YKB), E. Uğur Yavuz (Ay Döküm GM), Volkan Mertel (Arolez Gıda YKB Yrd.), Yavuz Biçkes (Müsan Makine GM), Cüneyt ÇALIK (ASO 1.OSB Bölge Müdürü) ve Filiz Özkan (Turkishtime YKB) katıldı.

24 Ekim 1981 yılında temeli atılarak, 1990 yılında üretime başlayan ASO 1. OSB, ülkemizin önde gelen Organize Sanayi Bölgelerinden birisi konumunda. Karma bir üretim yerleşkesi olan ASO 1.OSB’de ağırlıklı olarak savunma sanayi, otomotiv, iş makineleri, beyaz eşya, medikal, ilaç, elektrik – elektronik, mobilya, döküm, plastik, gıda, kimya, metal işleri, madeni eşya gibi sektörlerde üretim yapılıyor.

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi, bugün 1000 hektarlık alanda 331 işletme, yaklaşık 50 bin kişilik istihdam ile ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor.

ASO 1.OSB, karşılıklı işbirlikleri için yurt dışından gelen ticari heyetlerin dışında cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar düzeyindeki resmi heyetlerin de önemli bir uğrak noktasıdır.

ASO 1. OSB’yi geleceğe taşıyacak 10 parametre

Toplantıda, ASO 1. OSB’nin hızla değişen küresel rekabet koşullarında güçlü bir oyuncu olabilmesi ve potansiyellerini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla aşağıdaki 10 parametrede görüş birliğine varıldı.

 1. Eximbank kredileri
  Eximbank verdiği kredileri döviz olarak kullandırıp, TL olarak hesaba geçiyor. Üstelik de dövizin her gün yüzde 1-2 oynadığı böyle bir dönemde para iki gün sonra sanayicinin hesabına geçiyor. Dolayısıyla sanayici o krediyi kullanana kadar kur farkından, kambiyo farkından kaynaklanan ciddi zararlara uğruyor. Eximbank döviz olarak kredi verip, TL olarak hesaba geçmemeli, döviz olarak veriyorsa döviz olarak hesaba geçmeli.
 2. Bazı fuarlar Ankara’da düzenlenmeli
  Ankara’da fuar düzenleme alışkanlığı pek mevcut değil. Kentin önde gelen sektörleri için bile bu durum geçerli. Daha önce Ankara’da yapılan İş ve İş Makinaları Fuarı ANKOMAK dahi artık İstanbul’da yapılıyor. Oysa bu sektörün merkezi Ankara. Keza savunma sanayisi firmalarının da yüzde 80’i Ankara’da. Bu fuarların, altyapısı artık çok uygun olan Ankara’da düzenlenmesi sağlanmalı.
 3. Elektrikte çok terimli tarife uygulanmalı
  Elektrikte OSB dışındaki bölgelerde geceleri düşük ücretli olan çok terimli bir tarife uygulanıyor. Ancak bu uygulama OSB içinde geçerli olmadığı için sanayici geceleri pahalı elektrik kullanıyor. Bu durum, özellikle yüksek miktarda elektrik kullanan firmaların rekabet şansını çok olumsuz etkiliyor. OSB’ler içinde de çok terimli tarifenin uygulanması için gerekli olan mevzuat değişiklikleri bir an önce hayata geçirilmeli.
 4. Hedef pazarlara yönelik ajanslar kurulmalı
  Sanayici artık dünyanın tüm ülkelerine ihracat yapabilecek kapasiteye ulaştı. Ancak “stratejik pazarlama” konusu halen bir sorun oluşturmaya devam ediyor. Ortada, ülkelere ve bölgelere göre değişen pazarlama stratejisi oluşturacak bir ortak akıl yok. Avrupa, Asya Pasifik, Amerika gibi spesifik bölgeler ve spesifik ülkeler için bu konu üzerinde uzmanlaşmış özel ajanslar kurulmak zorunda.
 5. Taşımacılıktaki yetersizlikler ihracata engel
  Türkiye dünyanın birçok bölgesine deniz taşımacılığındaki yetersizlikler nedeniyle ihracat yapamıyor. Örneğin Avustralya’ya mal gönderecek bir ihracatçı, Belçika’nın Anvers kenti üzerinden 34 günde gönderebiliyorken, doğrudan göndermeye kalksa 55 günde gönderebiliyor. Oysa Türkiye birçok açıdan dünyanın tam ortasında yer alıyor. Mersin Limanı’ndan kaldırılacak bir gemi normalde Avustralya’ya 16 günde ulaşır. Türkiye’nin coğrafi avantajları sonuna kadar kullanılmalı.
 6. Kriz dönemlerinde sanayici desteklenmeli
  Reel sektör özellikle kriz dönemlerinde olumsuz koşullardan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Alıp satmak yerine üretmek ve istihdam yaratmak gibi bir “çılgınlık” yapan sanayicinin özellikle bu dönemlerde desteklenmesi, teşviklerle güçlendirilmesi ve bürokratik engellerden mümkün olduğunca kurtarılması gerekiyor. İç piyasa çöktüğü için dış pazarlara yönelen sanayici bu sefer de mevzuatla boğuşmak zorunda kalmamalı.
 7. İthalatı önleyen sektörler de teşvik edilmeli
  İthalatın önlenmesi de ihracatın artırılması kadar önemli bir konu. Örneğin gıda ve benzeri sektörler için teşvikler yok denecek kadar az, bankalar da ihtiyaç duyulan kolaylıkları göstermeyebiliyor. Oysa cari açığın azaltılmasında ithalatın düşürülmesi son derece önemli. Çünkü ithalatın önü ne kadar kesilirse ülke o kadar kazanır. Yerli üretim artırılıp, kaliteli hale getirilirse ithalat bir alternatif olmaktan çıkar ve yurt dışına giden para ülkede kalır.
 8. Satış sonrası hizmetler de desteklenmeli
  Sanayici için satış kadar satış sonrası hizmetler de önemli. Satış yaparken devlet kurumlarının destekleri var ama satış sonrasında bakıma veya yedek parça satışına bir destek yok. Oysa bu süreçte katlanılan maliyetler de birçok firmanın üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor. Günümüz rekabet ortamında sürdürülebilir bir satış için mutlaka satış sonrası hizmet faaliyetlerinin çok güçlü olması gerekiyor. Devletin bu konuyu da gündemine alması gerekiyor.
 9. Uluslararası ilişkilere önem verilmeli
  Türkiye’ye dışarıdan bakıldığında durum çok parlak değil. Yapılan bazı açıklamalar ve düzenlemelerin günü birlik değiştirilmesi ülke olarak imajımızı bozuyor. Sanayici bir ülkeyle ticaret başlatmak için büyük mücadeleler verip 1-2 yıl sonunda konuyu bir noktaya getiriyor ama alınan bir karar ya da bir düzenleme nedeniyle ticaret imkansız hale gelebiliyor. Uluslararası ilişkilerde ticaretin önünün açılmasına dikkat edilmeli.
 10. İhracat bedellerinin bankaya yatırılması ciddi sorun
  İhracat bedellerinin bankaya yatırılması sanayiciler için ciddi bir sıkıntı haline geldi. Bankacılık sisteminin oturmadığı birçok ülkeden ihracat bedeli olan paralar elden geliyor. Bankalar bu meblağı kişisel hesaplar için kabul ediyor. Ancak bilançoda görülmesi için şirket hesabına yatırılması gereken bu parayı, ihracat beyannamesi, çıkış belgesi gibi evrakları tamam olsa dahi mevzuat gereği kabul etmiyor. Bazı ülkeler bu uygulamadan muaf tutuldu ama bu yeterli değil. Gereken düzenlemeler acilen yapılmalı.
Paylaş

Son Yayınlananlar

BEKO’NUN YENİ 100 KADIN BAYİ PROJESİNE YOĞUN İLGİ!

BEKO’NUN YENİ 100 KADIN BAYİ PROJESİNE YOĞUN İLGİ!

Ev teknolojilerinin lider markalarından Beko’nun, bayi ekosisteminde kadınların temsiliyetini artırmak amacıyla geçtiğimiz Mart ayında başlattığı projeye şimdiye kadar 607 kişi…

% gün önce
İŞTE TÜRKİYE’Yİ DÜNYA İKİNCİLİĞİ’NE TAŞIYAN PROJELER !

İŞTE TÜRKİYE’Yİ DÜNYA İKİNCİLİĞİ’NE TAŞIYAN PROJELER !

Türkiye “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, 44 firma ile yer alarak dünya liginde Çin’in ardından ikinciliğini korudu. Türkiye’den…

% gün önce
TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ IRAK PAZARINA ODAKLANIYOR

TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ IRAK PAZARINA ODAKLANIYOR

Basra ve Kuzey Irak bölgelerinin petrol gelirlerinin merkezi hükümete geçmesiyle birlikte büyük bir dönüşüme hazırlanan Bağdat, özellikle Türk firmalar olmak…

% gün önce
Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğ Yürürlükten Kaldırıldı

Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğ Yürürlükten Kaldırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ''YAPI RUHSATI'' standardına ilişkin tebliğin yürürlükten kaldırılmasına dair tebliği bugün resmi gazete'de yayımlandı. Bugün Resmi Gazete'de…

% gün önce
Alarko Carrier’dan Yazı Serinleten Kampanya Fırsatı!

Alarko Carrier’dan Yazı Serinleten Kampanya Fırsatı!

Alarko Carrier'ın,iki adet Toshiba Shorai klima alana,ilkinin KDV’si Alarko Carrier’dan, İkincisi %50 İndirimli kampanya fırsatı devam ediyor. Alarko Carrier’ın Türkiye…

% gün önce
KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI

KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI

KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI Kale Çelik,AVM’ler, iş merkezleri gibi ticari alanlar için “Kale Hibrit…

% gün önce