Kategoriler: Gündem Haberleri

Altı aylık elektrik üretimi yüzde 2.5 arttı

Yılın ilk altı ayındaki elektrik üretim miktarı yüzde 2.5’lik artışla 141.8 milyar kilovatsaate (kWh) yükseldi. Doğalgazın ve barajlı santrallerin payı azalırken, ithal kömür santrallerinin payı yükseldi.

Türkiye’nin elektrik üretimi artmaya devam ediyor. Bu arada üretimin kaynaklar bazındaki dağılımında da ciddi değişimler yaşanıyor. Enerji Günlüğü’nün derlediği bilgilere göre bu yılın ilk altı aylık döneminde üretilen elektrik miktarı yüzde 2.5’lik artışla 141 milyar 842 milyon kWh oldu.

En büyük pay kömürün
Elektrik üretiminde kaynaklar bazında en büyük pay yüzde 36.8 ile kömür santrallerine ait. Yüzde 29.2 ile doğalgaz çevrim santralleri ikinci sırada yer alırken, Üçüncü sırada yüzde 23.1’lik pay ile hidroelektrik santraller (akarsu santralleri yüzde 8.9, barajlı HES’ler yüzde 14.2) yer aldı.

Rüzgarın payı yüzde 6.4
Elektrik üretiminde bu yılın ilk altı ayında su hariç yenilenebilir kaynakların payında artış devam etti. Bunlar arasında en yüksek pay yüzde 6.4’lık pay ile rüzgar santralleri ilk sırada yer alırken, yüzde 2.4’lük pay ile jeotermal santraller ikinci sırada geliyor. Biyokütle santralleri yüzde 0.8’lik paya sahip olurken sadece 19 milyon kWh elektrik üretilen güneş enerji santralleri (GES) henüz yüzdelik dilimde ciddiye alınacak bir paya sahip değil.

-Doğalgaz ve baraj santrallerinin payı düştü
Yılın ilk altı ayında doğalgaz santrallerinin toplam elektrik üretimine katkısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azaldı. Böylece toplam üretim içindeki payı yüzde 34.2’den yüzde 29.2’ye geriledi. Barajlı hidroelektrik santrallerindeki üretim ise 23 milyar kWh’dan 20.2 milyar kWh’ a geriledi, toplam içindeki payı da yüzde 16.9’dan yüzde 14.2’ye düştü.

-İthal kömürün payı 4 puan yükseldi
Türkiye yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verme politikası izlerken doğalgaza dayalı elektrik üretiminin toplam içindeki payını geriletmeyi başardı. Ancak ithal kömüre dayalı santrallerin üretiminde ciddi bir artış yaşandı. Geçen yılın ilk altı ayında 22.1 milyar kWh elektrik üreten ithal kömür santralleri bu yılın aynı döneminde 28.7 milyar kWh’lık üretim rakamına ulaştı. Böylece bu tip santrallerin toplam içindeki payı yüzde 16’dan yüzde 20.2’ye çıktı.

-Rüzgar santralleri coştu
Türkiye’de yenilenebilir kaynaklar içinde toplam üretime katkı koyma açısından en çok öne çıkan kaynak rüzgar. Yılın ilk altı ayında rüzgar santrallerinde üretilen elektrik miktarı yüzde 17’lik artışla 9.1 milyar kWh seviyesine ulaştı. Böylece rüzgar santrallerinin altı aylık toplam elektrik üretimindeki payı da 0.8 puanlık artışla yüzde 6.4 seviyesine yükseldi.

-Jeotermal elektriği yüzde 36 arttı
Yerli ve yenilenebilir kaynaklardan jeotermale dayalı elektrik üretimi yılın ilk altı ayında geçen yıla göre yüzde 36’lık artışla 3 milyar 337 milyon kWh seviyesine yükseldi. Böylece jeotermal enerji santrallerinin toplam elektrik üretimindeki payı ilk altı ay itibariyle yüzde 1.8’den yüzde 2.4’e yükseldi.

-Güneş elektriği ikiye katlandı ama…
Güneşe dayalı elektrik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre ilk altı ayda yüzde 90’ın üzerinde bir artışla toplam 19.1 milyon kWh’a yükseldi. Buna rağmen toplam elektrik üretimindeki payı açısından GES’lerin hala esamesi okunmuyor.

Paylaş

Son Yayınlananlar

BEKO’NUN YENİ 100 KADIN BAYİ PROJESİNE YOĞUN İLGİ!

BEKO’NUN YENİ 100 KADIN BAYİ PROJESİNE YOĞUN İLGİ!

Ev teknolojilerinin lider markalarından Beko’nun, bayi ekosisteminde kadınların temsiliyetini artırmak amacıyla geçtiğimiz Mart ayında başlattığı projeye şimdiye kadar 607 kişi…

% gün önce
İŞTE TÜRKİYE’Yİ DÜNYA İKİNCİLİĞİ’NE TAŞIYAN PROJELER !

İŞTE TÜRKİYE’Yİ DÜNYA İKİNCİLİĞİ’NE TAŞIYAN PROJELER !

Türkiye “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, 44 firma ile yer alarak dünya liginde Çin’in ardından ikinciliğini korudu. Türkiye’den…

% gün önce
TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ IRAK PAZARINA ODAKLANIYOR

TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ IRAK PAZARINA ODAKLANIYOR

Basra ve Kuzey Irak bölgelerinin petrol gelirlerinin merkezi hükümete geçmesiyle birlikte büyük bir dönüşüme hazırlanan Bağdat, özellikle Türk firmalar olmak…

% gün önce
Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğ Yürürlükten Kaldırıldı

Yapı Ruhsatı Standardına İlişkin Tebliğ Yürürlükten Kaldırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ''YAPI RUHSATI'' standardına ilişkin tebliğin yürürlükten kaldırılmasına dair tebliği bugün resmi gazete'de yayımlandı. Bugün Resmi Gazete'de…

% gün önce
Alarko Carrier’dan Yazı Serinleten Kampanya Fırsatı!

Alarko Carrier’dan Yazı Serinleten Kampanya Fırsatı!

Alarko Carrier'ın,iki adet Toshiba Shorai klima alana,ilkinin KDV’si Alarko Carrier’dan, İkincisi %50 İndirimli kampanya fırsatı devam ediyor. Alarko Carrier’ın Türkiye…

% gün önce
KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI

KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI

KALE ÇELİK KAPI’DAN TİCARİ ALANLAR İÇİN KALE HİBRİT DEPO KAPISI Kale Çelik,AVM’ler, iş merkezleri gibi ticari alanlar için “Kale Hibrit…

% gün önce