Onbinlerce vatandaşın büyük bir ilgiyle araştırdığı TOKİ konutları başvuru şartları belli oldu!

Öncelikle TOKİ başvurusu yapmadan önce bilmeniz gereken bilgileri özel olarak hazırladık. 2 1 nitelikli konutlar için %12 peşinat bedeli için 180 ay vade, %20 peşinat bedeli için 240 ay vade belirlendi. 3 1 daireler için %10 peşinat bedeli için 120 ay vade, %20 peşinat bedeli için 180 ay vade belirlendi. TOKİ 50 bin konut başvurusu nasıl yapılır? Öncelikle nüfus cüzdanınız ile birlikte Halk Bankası şubesine gideceksiniz. Başvuru formunu aldıktan sonra doğru bilgileri girip hangi bölgedeki TOKİ konutlarından yararlanmak istediğinizi yazacaksınız, başvuru işlemi sırasında 2 1 daireler için 500 TL başvuru bedeli, 3 1 konutlar için ise 1000 TL başvuru bedeli alınacak.

TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELER?

T.C vatandaşı olmak
Projenin yapıldığı il ve ilçe içinde ikamet etmek
Toplu Konut İdaresinden daha önce konut satın almamış olmak
Başvuru yapan kişinin kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün konutun olmaması

2+1 konutlara başvuru yapacak kişilerin net gelirlerinin İstanbul için en fazla 4.800 TL olmal şartı var, 3+1 daireler için bu şart aranmıyor.
2+1 daireler için başvuruda bulunanların 25 yaşını tamamlamaları
3+1 daireler için başvuruda bulunanların 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NE ZAMAN?
TOKİ’nin resmi bildirgesindeki bilgilere göre “Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde idaremizce ilan edilecek tarihte gerçekleştirilecek.
Kura çekiminden sonra hak sahibi olamayanlar yatırdıkları ücretleri iki iş gününden sonra Halk Bankası şubelerinden alabilecek.

TOKİ KONUTLARI İÇİN SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde Halk Bankası … şubesinde Gayrımenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaktır.

Sözleşme imzalama aşamasında;

İl/ilçe Nüfus Müdürlüğü’nden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan İstanbul il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkının gelirinin en fazla net 4.800 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, (3+1 konut tipi hariç) gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvurma şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

KONUT FİYATLARI

Düşük taksit uzun vadeli ödeme planı

67 şehirde hayata geçecek 50 bin yeni sosyal konutun fiyatları projelere ve illere farklılık gösteriyor.

KONUTLAR KAÇ METREKARE OLACAK?

75 ve 85 metrekarelik 2 1 olan alt gelir grubu konutların;

Fiyatı: 116 bin 400 liradan başlıyor.

Peşinatı: Yüzde 12 ve 13 bin 968 lira.

Taksit Miktarı: 388 liradan başlıyor.

Vade Sayısı da 240 aya kadar uzuyor.

110 ve 128 metrekare, 3 1 konutların ise;

Fiyatı:170 bin 720 liradan başlıyor.

Peşinatı: Yüzde 10 ve 17 bin 72 lira

Taksit Miktarı: 759 liradan başlıyor.

Vade Sayısı da 180 aya kadar uzuyor.