Real Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dokumacı şehir merkezindeki projelerde sıkıntı olmadığını dile getirdi…

Real Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dokumacı katıldığı bir televizyon programında konut sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dokumacı konut sektörünü değerlendirirken merkezde inşa edilen projelerde sıkıntı olmadığını da dile getirdi. Dokumacı ‘Konut faizlerinin düşmesini oldukça olumlu buluyorum. Bu düşük faizler konut sektörünün tabaa yayılmasını sağlayacak. Bence İstanbul’da konut stok sıkıntısı yok. Özellikle İstanbul,2un merkezinde yuapılan projeler oldukça başarılı ve sorunsuz şeklde devam ediyor. Konuttaki satış sıkıntı şehrin kenarlarındaki projelerde olabilir. Şuanda konut yatırımcısı için konut alımı büyük fırsat olarak görüyorum’ açıklamasını yaptı’ dedi.

Konut fiyatlarına inşaat maliyetleri yansımadığını dile getiren Ahmet Dokumacı ‘Biz inşaat maliyetlerini fiyatlara yansıtmadık. Fizlerin düşmesi ve fiyat artışının olmaması çok avantajlı bir durum. Merkezde arsa üretmek çok zor. Şuanda hükümetin almış olduğu kararlardan biri de imar barışı. İmar barışı ile ilgili 14 milyon bina kayıt dışı. Bu kadar bindan elde edilecek gelir yaklaşık 75 milyar lira civarında. Bu finansman maliyetlerini aşağı düşürecek’ açıklamasını yaptı.

‘Seçimden sonra konut satışlarında patlama bekliyoruz’

Seçimlerin konut sektörüne iyi geleceğini savunan Dokumacı seçimlerden sonra konut satışlarında rekor artış beklediklerini dile getirdi. Dokumacı ‘Konut satışlarında patlama bekliyoruz. Seçimden sonra rekor kırılmasını bekliyoruz. İnşaat sektörü oyuncuları inşaat maliyetlerini yansıtmadı konutlara. Bugün çok ciddi bir fırsat var. Bugün İstanbul dünya şehri. İstanbul’da markalaşma açısından çok ciddi şekilde altyapı yapılıyor’ açıklamasını yaptı.

‘Artık ticari projelerde de TL kullanıyoruz’

Ticari anlamda dolar kuru sıkıntı yaratmış olduğunun bir gerçek olduğundan bahseden Dokumacı ‘Gündemi tamamen dolar dışına attık. İşlerimizi TL ile yapıyoruz. Biz Türkiye’nin geleceğini görüyoruz. Türkiye’nin şuanda dinamik bir yapısı var’ dedi.

‘Yatay mimariye daha çok önem verilmeli’

Yatay mimarinin önemini vurgulayan Dokumacı, ‘Biz hem orta segmente hem yüksek segmente konut yapıyoruz. Dünyadaki merkezlere baktığınız zaman merkezlerde özellikle yüksek konutlar yok. Tarihi yarımada ve çevresine yüksek bina yapmamamız lazım. Selçuklu ve Osmanlı Mimarisini günümüze aktarmak bizim görevimiz. Kendi kültürümüzü şehir mimarimize yatkın bir şekilde üretmek zorundayız. Yedikule Real Konaklar projesinin A+ standartlarında yapıyoruz. Yeşil alanı bol yatay bir proje. Katma değer üreten projelere biz İstanbul’a kattığımız sürece İstanbul’un değerlerinden bir şey almayız’ dedi.

‘Kentsel dönüşüm bizim için milli bir mesele’

Kendilerinin de kentsel dönüşüm projeleri geliştirdiklerini ve kentsel dönüşümü milli mesele olarak gördüklerini dile getiren Dokumacı ‘Kentsel dönüşüm ile ilgili düşünceleri de dile getiren Dokumacı, ‘Kentsel dönüşümde aslında şuanda inşaat barışından önce biraz sıkıntılarımız vardı. İstanbul’da kentsel dönüşümün ada bazında yapılması lazım. Nüfus artışı olmadan yerinde dönüşüm yapılması gerekiyordu. İnşaat barışı ile ilgili edilen gelirlerden kentsel dönüşüme para aktarılacak. Ciddi şekilde dokuya ve mimariye uygun şekilde projeler yapılması gerekiyor. Kentsel dönüşüm bizim için bir milli mesele. Marmara blgesindeki şuandaki binaların yüzde 70’i dayanıklı değil. Bu milli meselenin çok hızlı bir şekilde yapılması lazım. Vatandaşın bunu anlaması gerekiyor. Nüfus artışı olmadan kentsel dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekiyor’ dedi.

KDV ve tapu harçlarındaki indirimin çok iyi değerlendirilmesi lazım’

Dokumacı, ‘KDV ve tapu harçlarındaki indirimi çok olumlu buluyorum. Yüzde 18 KDV ciddi bir rakam. Şu anda alıcıların bu fırsatı çok ii değerlendirmesi gerekiyor diye düşünüyorum’ dedi.

Melek GÜNER AKMAN/Emlakmetrekare.com