3. Havalimanı’nda istihdam edilecek 3 bin 500 güvenlik görevlisi için 14 binin üzerinde talep geldi…

İstanbul’da yapımı devam edilen 3. Havalimanı’nda istihdam edilecek 3 bin 500 güvenlik görevlisi için rekor talep geldi. Tamamlandığında 225 bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan havalimanında 3 bin 500 güvenlik görevlisi alımı için 14 binin üzerinde başvuru geldi.

Habertürk Haber Merkezi’nden Gökhan Artan’ın haberine göre, kabul edilen adaylar eğitimlerini başarıyla tamamlar tamamlamaz Temmuz ayı itibarıyla işbaşı yapacak. Sadece bir kariyer sitesinde, ilan 50 binden fazla görüntülendi ve 10 binin üzerinde başvuru bilgisi yer aldı.

Havalimanının yapımını ve 25 yıllığına işletmesini üstlenen İGA, özel güvenlik şirketini kendi bünyesinde kurarak özellikle sivil havacılık güvenliği konusunda uzman bir personel kitlesi oluşturmayı hedefliyor. İlanda dolgun ücret yazması, uzun süre iş imkânı, sosyal haklar, adayların ilana büyük ilgi göstermesine yol açtı.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda güvenlik görevlisi olabilmek için aranan özelliklerin başında; 5188 sayılı yasaya göre özel güvenlik kimlik kartına sahip, tercihen 35 yaşından gün almamış ve vardiyalı çalışabilmeye uygun olmak geliyor. Askerlik hizmetini tamamlamış olmak, diksiyonu düzgün ve sözlü iletişim kabiliyeti yüksek olmak da aranan diğer nitelikler. İstihdam edilecek kadın ve erkek güvenlik görevlileri için isteğe bağlı olarak, ücretsiz maksimum 4 kişilik lojmanlar ve sosyal alan tahsis edilecek.