İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal 4 metro hattının bu yıl sonuna kadar hizmete gireceğini açıkladı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, metro ve tramvay hatlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul metrolarının çok daha hızlı tamamlanmasıyla İstanbul’un ulaşım sorunlarının çözülmesinin amaçlandığını belirten Uysal, “Biz metroların hızlı bir şekilde yapılması ve yeni finans modeliyle yapılmasını istedik. Şu anda ihalesi yapılan metrolardan 4’ünün müteahhitleriyle oturup işin devamına karar verdik. Devam kararı almamızın sebebi, önceden başlayan 4 metro hattının bu yılsonunda açılmasının sözünü aldık. Bizim buradaki anlayışımız şu; Dünyada bu kadar uzun sürmeyen metro inşaatları İstanbul’da neden uzun sürsün? İmzalanan protokolle, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı’nın hızlı bitirilmesi için de anlaşmaya vardık” diye konuştu.

Ümraniye – Çekmeköy Metrosu’nu yapan firmadan, Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun Haziran sonuna kadar bitirilmesini istediklerini kaydeden Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü;“Eminönü- Alibeyköy Tramvayı yılsonu itibariyle bitirilecek. Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nda tünel ve elektromekaniği yapan iki ayrı müteahhidi bir araya getirdik. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası yine yılsonu itibariyle tamamlanacak. Bostancı-Dudullu Metrosu’nun 9 istasyonluk Bostancı’dan İMES’e kadar olan kısmı da yine 2018 sonunda açılacak.”

AÇILACAK METROLAR VE YOLCULUK SÜRELERİ

1) Üsküdar-Çekmeköy arası toplam 20 kilometre 16 istasyon. Üsküdar-Yamanevler 10,5 kilometre 9 istasyon açıldı. Ümraniye – Çekmeköy Metrosu’nun Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun Haziran ayı sonuna açılması planlanıyor. Üsküdar-Çekmeköy arası toplam yolculuk 27 dakika sürecek.

2) Kabataş-Mahmutbey Metrosu’nun Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki 15 istasyonluk ilk etabı yılsonunda açılacak. 18 kilometrelik hatta yolculuk 26 dakika sürecek. Devam eden Mecidiyeköy-Kabataş arası 6.5 kilometre. Tamamlandığında yolculuk 5,5 dakika sürecek.

3) Eminönü- Alibeyköy Tramvayı 14 durak, yılsonu tamamı açılacak. 10.1 kilometrelik hatta yolculuk 35 dakika sürecek.

4) 14.3 kilometrelik 13 istasyonlu Bostancı İDO-Dudullu Metrosu’nun 9 istasyonu, Bostancı’dan İMES’e kadar kısmı yılsonu açılacak. Hattın elektromekanik sisteminin yapımına başlandı. Bostancı-İMES arası 10.2 kilometre ve yolculuk 14 dakika sürecek. Bostancı-Dudullu Metrosu’nun kalan 4 istasyon ise 2019 yılı içerisinde açılacak. Bostancı İDO-Dudullu Metrosu tamamlandığında, Bostancı’dan Dudullu’ya kadar toplam yolculuk süresi 17 dakika, son istasyon olan Depo istasyonuna kadar 21 dakika olacak.