Vatan Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre markalı konut üreticileri, 2015 yılına yeni yatırım hedefleriyle girdi. İstanbul’da yıl boyunca toplam 25 bin konuttan oluşan yeni projelerin inşa edilmesi bekleniyor.

Gayrimenkul sektöründe 2015 yılı içinde 25 bin markalı konut inşa edilmesi bekleniyor. Konut üreticilerinin yeni yatırım planlarına göre, bu yıl içinde yapılacak projelerdeki konut adedi 20 ile 25 bin arasında olacak. İstanbul’u kapsayan yeni konut yatırımlarına Anadolu’daki arz eklenince, rakamın 30 bine kadar yükseleceği öngörülüyor.

Sektörde, yeni projelerin satışa çıktığı iki “yüksek” dönem göze çarpıyor. Bu dönemlerden ilki Mart ve Haziran ayları arasında, ikincisi ise Eylül ile Kasım ayları arasında gerçekleşiyor. Özellikle ilkbahar aylarına girilmesiyle Mart ayından itibaren yeni proje lansmanları başlayacak. Ancak, Haziran ayında yapılacak seçim, bu dönemde satışa çıkacak konutlara olan talebi etkileyebileceğinden, firmaların bir kısmı Eylül ayını beklemeyi düşünüyor.

Üretim aynı kalır

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, İstanbul’da her yıl ortalama 120 bin konut üretildiğini hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu rakamın 20-25 bini her yıl markalı konutlardan oluşuyor. 2014 yılı 2013’le hemen hemen aynı seviyede kapandı. 2015 yılında da geçen yıla paralel bir konut arzı bekliyoruz. Çünkü ana işi gayrimenkul geliştirmek olan firmalar, yeni yatırım planlarını da bu yönde yapıyorlar. Eğer gayrimenkule diğer sektörlerden girişler olmaya devam ederse, 25 bin arz yükselebilir.”

Markalı konut üreten şirketlerin yöneticileri, 2015 yılında planladıkları projeleri anlattı:

Petek ve ‘Adam’ gibi bina geliyor

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 2015 yılında kendilerini ofisle veya konutla sınırlandırmadıklarını belirterek, “Satın aldığımız arazi neye uygunsa, AVM’ler, oteller, karma projeler daha farklı konseptler geliştirebiliriz. 2015’te yaklaşık 700 milyon TL’lik yatırım yapacağız. 3 yeni projeyi lanse edeceğiz: Taksim Petek, Adam Kule ve Kartal’da yeni bir proje. Taksim’de bal peteği şeklinde, Kartal’da ise adam görünümünde bina inşa edeceğiz. Kartal’daki üçüncü proje için tasarım çalışmalarına devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

5 bin 500 konutu satışa çıkaracak

DUMANKAYA Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, 2015 yılında 600 milyon lira ciro beklediklerini söyledi. Bu yıl Gebze ve Fikirtepe projelerini hayata geçireceklerini anlatan Dumankaya, “Gebze’de toplam 4 bin 500 konutluk dev bir şehir inşa edeceğiz. Fikirtepe’de de 1.000 konut olacak. Toplam 5 bin 500 konutu satışa çıkaracağız. Ayrıca sürpriz bir şehirle ilgileniyoruz” diye konuştu. Dumankaya, yurt dışı satışlarına da ağırlık vereceklerini belirterek, sadece Körfez ülkeleri için değil farklı coğrafyalar için de planları olduğunu söyledi.

Ankara’da iki proje yapacak

KUZU Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, İstanbul’da inşaatı ve satışı devam eden ‘Sea Pearl Ataköy’ projesinin yanı sıra gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yeni projeler hayata geçireceklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Ankara’da 2 karma projenin inşaatına başlayacağız. İlki Oran’da eski maliye lojmanlarında konut ve alışveriş merkezinden oluşacak. Diğeri Yıldızevler’de konut, mağaza ve ticari ofislerden meydana gelecek. Yıldızevler’deki projenin yatırım tutarı 215 milyon TL, Oran’daki projenin yatırım tutarı 650 milyon TL olacak. Türkiye dışında ise Cezayir’de 5 bin konutun inşaatına başlıyoruz.”

Yine büyük bir şehir inşa edecek

TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2015’in ilk aylarında Fikirtepe’deki Concord İstanbul’un ikinci etabının yanı sıra Suadiye’de butik bir projeyi satışa çıkaracaklarını söyledi. Durbakayım, şöyle devam etti: “Bunlara ek olarak 2015’te Fikirtepe’de büyük çoğunlukla anlaşmaya vardığımız diğer 2 adanın ruhsatını alarak kentsel dönüşüm içindeki görevimizi yerine getireceğiz. Bu kapsamda biri Fikirtepe’nin en yüksek noktasında, diğeri ise Ziverbey’in en prestijli parselinde yer alan projelerimizin hazırlıklarını tamamlayacağız. 2015’te en az Evora İstanbul gibi bir büyüklükte bir proje için çalışmalarımız var.” Kentsel dönüşüme odaklandı DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 2015 yılında Kartal, Maltepe, Yenisahra, Göztepe, Kağıthane, Sultanbeyli ve Kadıköy bölgelerinde projelerinin başlayacağını söyledi. Dumankaya, şu bilgileri verdi: “Kartal’daki projemizin çalışmalarına başladık. 350 adet konut bulunacak. Maltepe’de kentsel dönüşüm bünyesinde Tekel Evleri’ni dönüştüreceğiz. Bu projede de 350 adet konut yer alacak. Diğer kentsel dönüşüm çalışmamız Yenisahra’da devam ediyor. Projenin ilk etabında 1.000 adet konut yer alacak. Göztepe’de ofis, Sultanbeyli’de karma proje, Kağıthane’de ise iki ayrı kentsel dönüşüm projesi yapacağız.” Yatırım hazırlıkları sürüyor * 24 Gayrimenkul CEO’su Ahmethan Yılmaz, 2015 yılında 24 Gayrimenkul olarak Halkalı, Basın Ekspres ve Kâğıthane bölgelerinde toplamda 500 milyon TL yatırım hacmini aşacak proje yapacaklarını belirterek, “Mahallesiyle yaşayan projeleri hayata geçireceğiz. Şehirle bütünleşmiş, kendini çevresinden soyutlamamış mimari değerler üretmeye devam edeceğiz” dedi.

* Gülsa İnşaat-Bay Yapı ortaklığı adına konuşan Salih Satıcı ve Metin Okyay Ertaş, Kartal bölgesinde 600 konutluk bir projeye imza atacaklarını belirterek, “Yeni planladığımız projelerimizin bir kısmı anlaşma sürecinde, bir kısmı ise görüşme halinde. Kartal bölgesini çok önemsiyoruz. Bu bölgede ağırlıklı olmak üzere 2015 yılında projelerimizi Anadolu yakasında gerçekleştirileceğiz” diye konuştu.

* Yeşilyurt İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yeşilyurt, bu yıl İstanbul ve Zonguldak’ta projeler geliştireceklerini ifade ederek, şunları söyledi: “İstanbul’da ağırlıklı olarak Kurtköy bölgesinde olacağız. Butik ancak nitelikli konut projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Kurtköy’deki projemiz yaklaşık 200 konuta ve 65 milyon yatırım değerine sahip olacak. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde üretime; Ocak ayında ise satışlara başlamayı planlıyoruz. Zonguldak’taki projemiz ise 250 konuta ve 90 milyon yatırım değerine sahip olacak. Bu projemize ise 2015 sonu gibi başlayacağız.”

Meltem Kara/ Vatan