Türkiye’nin en kapsamlı emlak rehberi Projepedia.com, 2014 yılında Türkiye’de emlak sektöründeki gelişmeleri hazırladığı bir infografik ile paylaştı.

Hem Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri hem de site ziyaretçilerinin davranışlarına göre hazırlanan bu infografiğe bir göz atalım!

Yeni projelere ilgi büyük…
1.030.715 konutun satıldığı 2014’de, 346.576 adet satış, konut kredisi kullanılarak gerçekleştirildi. 475.710 adet konut ise ilk elden sahibini buldu. 2014’de yabancı yatırımcılarda emlak sektörüne hareketlilik getirdi, özellikle lüks konut projelerine yatırım yapmayı tercih eden yabancılar 17.104 adet konut satın aldı.

Ürettiği projelerle sektörde büyük başarılara imza atan Teknik Yapı, Evora İstanbul projesi ile Projepedia.com ziyaretçilerinin en fazla ilgi gösterdiği konut projesi oldu. Bu projeyi sırasıyla yine Teknik Yapı’ya ait Metropark, Sinpaş Köyceğiz, Soyak Evostar ve Concord İstanbul projeleri takip etti.

Raporda yine ziyaretçilerin an fazla hangi özelliklere sahip konutları incelediği de m2, oda tipi ve fiyata göre belirtiliyor.

Göze çarpan bir diğer ayrıntı ise Fikirtepe’de başlayan kentsel dönüşüm projeleriyle bir anda İstanbul’un en gözde yatırım alanı haline gelen Kadıköy’e kullanıcıların yoğun bir ilgi göstermesi. Kentsel dönüşüm sonrası Yenitepe olarak adlandırılacak Fikirtepe’nin, Kadıköy’ü cazip yatırım merkezi haline getirdiği aşikar.