Yangın duvarı nedir? Yangın duvarı nasıl olmalıdır? İşte yangın duvarıyla ilgili tüm detaylar…

İki ahşap yapıyı ayıran ve bodrumdan çatının üstüne kadar çıkarak yangının bir taraftan ötekine sıçramasını önleyen kalınca kagir duvara yangın duvarı denir. Ayrıca bina içinde özelliği olan bir bölümün yangından korunması için çevresinde yapılan koruyucu duvar da yangın duvarı olarak tanımlanır.

Yangın duvarı fabrikalarda, depolarda, yangın riskinin yüksek olduğu yerlerde kullanılıyor. Yangın anında yangının daha da büyümesini önleyen yangın duvarı, genellikle depolarda yanıcı ve parlayıcı ürünleri birbirinden ayırmak için kullanılıyor.

Yangın duvarları Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönerge’ye göre; yangın duvarlarında delik ve boşluk bulunamaz. Duvarlarda kapı ve sabit ışık penceresi gibi boşluklardan kaçınmak mümkün değil ise, bunların en az yangın duvarının direncinin yarı süresi kadar yangına karşı dayanıklı olması gerekir. Kapıların kendiliğinden kapanması ve duman sızdırmaz özellikte olması mecburidir. Bu tür yarı mukavemetli boşlukların çevresi her türlü yanıcı maddeden arındırılır. Su, elektrik, ısıtma, havalandırma tesisatının ve benzeri tesisatın yangın duvarından geçmesi hâlinde, tesisat çevresi, açıklık kalmayacak şekilde en az yangın duvarı yangın dayanım süresi kadar, yangın ve duman geçişine karşı yalıtılır.

Yüksek binalarda, çöp, haberleşme, evrak ve teknik donanım gibi, düşey tesisat şaft ve baca duvarlarının yangına en az 120 dakika ve kapaklarının en az 90 dakika dayanıklı ve duman sızdırmaz olması gerekiyor.

PAYLAŞ
Önceki HaberYalı Baskısı Nedir?
Sonraki HaberAditon nedir?