Ülke genelindeki yapıların yüzde 65’inin çürük yapılardan oluştuğu ve deprem riskinin yüksek olduğu düşünüldüğünde işin ciddiyeti bir kez daha ortaya çıkıyor.

Toplamda 465 milyar dolarlık finansmana ihtiyaç duyan kentsel dönüşümün sağlıklı yürütülebilmesi için finans kaynaklarına ihtiyaç var. Peki dönüşümün neresindeyiz? Deprem gerçeğinin her an var olduğu Türkiye’de, başta İstanbul olmak üzere birçok kentte toplam 6,7 milyon çürük yapının yenilenmesi gerekiyor.

Bu konuda çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası bugüne kadar atılan en önemli adım olurken hala kentsel dönüşüm konusunda yol alınamaması Türkiye’nin önündeki en büyük engel. Çünkü olası bir İstanbul depreminin yaratacağı hasarı telafi etmenin güçlüğü uzmanlar tarafından sürekli dile getiriliyor.

Peki o zaman neden hala dönüşüm konusunda yol alınamıyor, nerelerde sorunlar yaşanıyor? Türkiye olarak kentsel dönüşümün neresindeyiz? Evini yenilemek isteyen bir kişi hangi adımları izlemeli?

İşte bu soruların yanıtını araştırdık. Kentsel dönüşüm konusunda hangi noktada olduğumuzu, sürecin nerelerde tıkandığını, yapılması gerekenleri araştırdık. Sonuçları şu şekilde ortaya koyabiliriz.

465 milyar dolar gerekiyor
Türkiye’nin Kentsel Dönüşüm Raporu’nu açıklayan Cushman&Wakefield Yönetim Kurulu Başkanı Haluk
Sur, kentsel dönüşümde tüm sürecin tamamlanabilmesi için yaklaşık 884 milyar TL yani 465 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Gelecek 20 yıl içinde 6,7 milyon konutun yıkılıp yeniden yapılacağını, bu çapta bir dönüşüm için yılda 334 bin ünitenin yeniden yapılması gerektiğini belirten Sur, “Sağlıklı bir kentsel dönüşüm için geleneksel yöntemlerden ziyade yabancı yatırımcı, gayrimenkul ve emeklilik fonları ve kurumsal yatırımcılar gibi alternatif finans kaynaklarına ihtiyaç var” diyor.

Levent Gökmen/ Ekonomist