Turizm alanında faaliyet gösteren ve Türkiye turizminde nemli bir noktaya gelen Alkoçlar bugn yatırımlarını anlatmak için bir basın toplantısı düzenledi.

1935 senesinden beri turizm sektöründe faaliyet gösteren Alkoçlar yatırımlarına devam ediyor. Alkoçlar Grubu Yönetim Kurlu Başkanı Ender Alkoçlar ve Alkoçlar Grubu Yönetim Kurlu Başkan Yardımcısı Gülşah Alkoçlar katıldı. Toplantıda yatırımlarını açıklayan Ender Alkoç, ‘Bugün Alkoçlar gördüğünüz gibi 7 otel, 4 bin yatak kapasitesi bin 500 çalışan ile hizmet veriyor. Markamız müşteri memnuniyeti olan bir markadır’ dedi.

‘Turizm krizine inat yatırıma devam’

Turizm sektöründe bir daralma yaşandığını ancak kriz olmadığını beliten Alkoçlar, tenolojiye çok fazla yatırım yaptıklarını söyledi. Alkoçlar, turizm krizine inat yatırıma devam ettiklerini söyleyerek şöyle devam etti: ‘Biz Türkiye’de turizm krizi olduğunu düşünmüyoruz fakat böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Türkiye’ye ve yatırımcılarımıza güveniyoruz’.


‘TL kullanımını destekliyoruz’

Alkoçlar döviz kullanmadıklarını belirterek, ‘Biz sektörde çok büyük istihdam sağlıyoruz. Bir teşvik bekliyoruz. Bir de TL konusunu biz de sonuna kadar destekliyoruz. Biz de işletmelerimizin büyük çoğunda mal sahibi değiliz. İşletmeciyiz. Kiralarda döviz oranı artışı kadar biz de zam uygulayamayacağımıza göre biz de TL konusunu sonuna kadar destekliyoruz. Sözleşmelerin TL cinsinden olması gerektiğini düşünüyoruz’ dedi.

‘Uludağ’da kentsel dönüşüm yapılıyor’

Uludağ’da mevcut binaların ekonomik ömrünün tükenmek üzere olduğunu ve yeni bir imar planı hazırlandığını belirtren Alkoçlari ‘Biz de Alkoçlar olarak buna öncülük yaptık. Öncelikli hedefimiz kaçak otellerin yıkılmasıydı. Uludağ’da kentsel dönüşüm yapılıyor’ dedi.


Uludağ’a 75 odalı yeni butik otel

Uludağ’da kentsel dönüşümün yanı sıra yeni bir otel de geliştiriklerini belirten Alkoçlar, ‘Geçen hafta otelin temel atma törenini gerçekleştridik. Yatırım değeri 10 milyon dolar olan 75 odalı bir butik otel inşa ediyoruz. Bunun hemen sonrasında Uludağ’daki diğer otellerimizde dönüşüm çalışmaları yapılacak’ dedi.

‘Alkoçlar 2016’da daralmadan etkilenmedi’

2016’da ciddi bir turizm sıkıntısı yaşandığını ve özellikle Rus turizminde bir çöküş olduğunu söyleyen Alkoçlar, ‘Yüzde 40 daralma oldu. Yurtdışına tatile giden müşterinin yurtiçinde tatilini geçirmesi gibi bir hedefimiz vardı. Diğer markalar gibi biz de bu pazarda araştırma yaptık. Alkoçlar markasının güvenirliğini de kullanarak biz hedefimize ulaştık ve daralmadan etkilenmedik’ dedi.

2017’de 20 milyon dolar yatırım

2017’de toplam 20 milyon dolar yatırım yapmayı planladıklarını belirten Alkoçlar, Akdeniz ve Ege’de otel satın alma planlamalarının olduğunu belirtti. Şehir otelciliğinde de çok hevesli oldukalrını ama İstanbul’da arz talep dengesinde bir bozulma olduğunu ve pazar daraldığını dile getiren Alkoçlar, şu anda şehir otelciliğinin çok getiri getirecek gibi görünmediğini söyledi.


‘2017 yılı 2016’dan daha iyi geçecek’

Ender Alkoçlar, ‘Turizm sektöründe 2017 kesinlikle 2016’dan daha iyi geçecek. 3 milyon Rus turist bekliyoruz. Zaten doğal olarak pazarda yüzde 25-30 civarında bir genişleme olacak’ dedi.

‘Markamıza yatırım yapmaya devam ediyoruz’

Alkoçlar projelerinin her zaman bir farklılık yarattığını dile getiren Gülşah Alkoçlar ise ‘Projelerimize yeni ürünler kattık. Projelerimize bir farklılık getirdik. Müşteriler kendini özel hissetmek istiyor. Bu sene bünyemize katılan Kemer ve Bodrum’daki otellerimize de aynı çalışamalrı yaptık. Biz aile odaklı bir işletmeyiz. Aile odaklı işletmelerde aileler çocukları ile rahat etmek isterler. Biz bunu elimizden geldiğince sağlamaya çalışıyoruz.’ dedi.

Eyüp İYİGÜN/Emlakmetrekare.com