4. Alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı kapsamında teknoloji entegreli ürünlerini tanıtan Nurus, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Nurus Design Lab Yöneticisi Renan Gökyay fuarda yaptığı konuşmayla gelişen teknolojinin endüstriyel tasarımcılık mesleğine etkisini anlattı.

Türkiye’nin lider mobilya üreticilerinden Nurus, 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen 4. Alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’nda yer aldı. Nurus Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Nurus Design Lab Yöneticisi, tasarımcı Renan Gökyay fuarın açılışında yaptığı konuşmada gelişen teknolojinin tasarım dünyasına etkisini katılımcılarla paylaştı.

Renan Gökyay, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin hızlı gelişimi ve 3 boyutlu yazıcı fiyatlarının daha erişilebilir bir noktaya gelmesiyle birlikte endüstrinin ve buna bağlı olarak endüstriyel tasarımcılığın da etkileneceğini belirtti. Gökyay “35 yıllık bir geçmişe sahip olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi artık evlere girmeye başlıyor. Bu durum üretim yöntemlerinde dönüşüme neden olurken endüstriyel tasarımcılığın da değişmesine, belki de yok olmasına neden olacak. Kolay üretilebilir olmak, kalıptan çıkabilir olmak gibi endüstriyel tasarımcılığın temel prensipleri, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin kullanımıyla ortadan kalkacak. Artık tasarımlarda 3 boyutlu değişiklikler kolayca yapılabiliyor ve kalıplara gerek kalmadan kısa süre içinde tasarımları ürün olarak görebiliyor” dedi.

Teknolojisinin günümüz tasarım anlayışına etkilerini de paylaşan Gökyay, “Teknolojinin tasarım dünyasına etkilerinin riskler doğurabileceğini de öngörmemiz gerekiyor. Dünyada açık kaynak kodlu tasarım anlayışı hızla yayılıyor. Bu gelişmenin profesyonel tasarımcıları nasıl etkileyeceğini ve mülkiyet haklarında nasıl bir dönüşüm yaratacağını önümüzdeki yıllarda hep birlikte göreceğiz” dedi.

Nurus’un alanı fuarda büyük ilgi gördü

Nurus, Alldesign 2015’te teknoloji entegreli Isola, Picnic ve Stone serilerini katılımcıların beğenisine sundu. Doğadan esinlenilen, heykeli andıran görüntüsünün yanı sıra modüler yapısı ile farklı alanlar oluşturmaya yardımcı Stone, elektrifikasyon çözümleriyle ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Fuarda, çalışma alanları için tasarladığı teknoloji entegreli Isola serisi ve yenilikçi düşüncelerin ortaya çıkacağı canlı ve enerjik ortamlar meydana getiren Picnic katılımcıların beğenisini topladı.

Yalın geometrisi ile şık ve modern bir stile sahip Uneo sempatik görüntüsü ve hafifliği ile dikkat çekerken, Stefan Brodbeck tasarımı kabuğu andıran zarif ve modern Alava sandalyeler yönetici alanlarının yeni alternatifleri olarak fuarda yerlerini aldı. Nurus standında kanadı andıran, yalın ve çekici bir görünümü ve uçuyor hissi uyandıran tasarımı Fly, yapısal bütünlüğe vurguda bulunurken, Forest bir ağacın ve ormanın sahip olduğu ayrıntıları tasarımıyla gözler önüne seriyor. Ece-Oğuz Yalım imzasını taşıyan ödüllü tasarımıyla hızlı, verimli ve yaratıcı toplantıların durağı olan Pitstop aynı anda farklı toplantılara olanak sağlıyor.

Alldesign, nanoteknoloji, robotik, bilgi telekomünikasyon teknolojileri, yapay zeka başta olmak üzere gelişen teknolojilerin, tasarımın her alanına inovatif yaklaşımlar kazandıracağı öngörüsüyle bu yılki konusunu “gelişen teknolojiler” olarak belirledi. Alldesign, Türkiye’de tasarım ve teknolojiyi ilk buluşturan etkinlik olarak katımcılardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor.