Habertürk Gazetesi’nden Meltem Ersoy’un haberine göre Doğuş Holding, Arap ortaklarıyla aldığı Atina’nın Riviera’sı olarak adlandırılan Astir Palace’taki 3 yapının 1 tanesini yıkarak Arap müşterilere yönelik villa yapıp satmaya hazırlanıyor.

Yunanistan’da turizm alanında peş peşe satın almalar yapan Doğuş Holding, Arap ortaklarıyla aldığı Atina’nın Riviera’sı olarak adlandırılan Astir Palace’taki 3 yapının 1 tanesini yıkarak Arap müşterilere yönelik villa yapıp satmaya hazırlanıyor

Yunanistan’da fırsat kollayan Türk yatırımcılar arasına geç girse de peş peşe yatırım adımları atan Doğuş Holding, Arap müşterilere yönelik villa yapıp satacak. Yaklaşık 1 yıl kadar önce Arap ortaklarla kurduğu bir konsorsiyumla Yunanistan’ın Riviera’sı olarak tanımlanan Astir Palace’ı alan Doğuş’un arazideki 3 büyük yapıdan 1 tanesini yıkarak villa projesi yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Söz konusu yapının çok eski olması nedeniyle yıkım kararı alındığı, arazide 20 kadar ultra lüks villa yapılıp Araplara pazarlanacağı dile getiriliyor. Projenin ne zaman biteceği ise henüz belli değil. Özelleştirme İdaresi’nin ihalesine çıkan Astir Palace yaklaşık 300 dönümlük bir arsa üzerine kurulu.

2 KATI FİYATLA ALMIŞLARDI

İhalede 180 milyon Euro’dan satışa çıkan arsa ve tesis sonuçta 390 milyon Euro’ya, yani yaklaşık 2 katı fiyata Doğuş ve Arap ortaklarının olmuştu. İhale, Yunanistan tarihinin de en büyük özelleştirmelerinden biri olarak tarihe geçmiş, Doğuş ve ortakları Astir Palace’ın 2052’ye kadar işletme hakkını kazanmışlardı. Lüks bir marinaya da ev sahipliği yapan Astir Palace’ta ayrıca lüks restoranlar, kongre salonları, spor sahaları ve helikopter parkı da yer alıyor.

2006’DA TÜRK PERAKENDECİLER ÇIKARMA YAPMIŞTI

Türkiye özel sektöründe özellikle perakendeciler Yunanistan’a ilgi gösterdi. 2000’li yılların ortalarında Türk perakendeciler art arda Yunanistan’a çıkarma yaptı, hatta Nisan 2006’da “The Mall Athens” alışveriş merkezindeki İpekyol, İnci, Koton, Mavi Jeans ve Maçka mağazalarının açılışına dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı.

Ancak Türk perakendeciler 2008’de patlak veren krizi takip eden yıllarda ya ülkeden çıktılar ya da mağaza sayılarını düşürdüler. 2012’de de Yunan Özelleştirme İdaresi yetkilileri Türkiye’ye gelip ülkelerinde özelleştirmeyle satışa çıkacak varlıkların sunumunu yapmış, 50 milyar dolarlık özelleştirme geliri beklediklerini anlatarak Türk yatırımcıları davet etmişti.

YARIM MİLYON TÜRK KOMŞU’YA TATİLE GİTTİ

Bundan 10 yıl önce Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 584.8 bin iken, aradan geçen on yıl içinde bu rakam yüzde 42 artarak 2014’te 830.8 bine ulaştı. Ancak asıl patlamayı Türk turist yaptı. 2005 yılında Yunanistan’a giden Türklerin sayısı sadece 141.3 bin iken, bu rakam 2013 sonu itibarıyla 598 bini aştı.

EN POPÜLERİ ADALAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı rakamlarını henüz açıklamadı ama tahminler bu sayının 700 binlere koştuğu yönünde. 2013 yılı rakamından hareket ettiğimizde Yunanistan’a giden Türklerin sayısının yüzde 324 gibi yüksek bir oranda arttığı gözleniyor. İki ülke arasındaki bu turizm hareketinde kuşkusuz başta adalar olmak üzere sağlanan vize kolaylığı büyük oranda etkili oluyor.

“ANLAŞMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

ABD Hazine Bakanı Jack Lew’ın Yunanistan’ın yeni Başbakanı Aleksis Tsipras ile konuştuğu ve anlaşma mesajı aldığı açıklandı. Verilen bilgiye göre, Lew, Tsipras’a “Retorik tartışmaları bir kenara bırakın ve pragmatik olarak yol almak için çalışın” mesajı verdi. Buna karşılık Tsipras da “Bu haftaki görüşmelerde anlaşmak için elimizden geleni yapacağız” diye yanıt verdi.

Meltem Ersoy/Habertürk